Նոյեմբերի 22-ին ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, ԱԺ պատվիրակության անդամներ Անուշ Բեղլոյանն ու Սերգեյ Բագրատյանը տեսակապով մասնակցել են ՍԾՏՀ ԽՎ 58-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին:
Քննարկվել են օրակարգային մի շարք հարցեր:
Բաբկեն Թունյանը հանդես է եկել «Թվայնացման եւ նորարարական զարգացման արագացում՝ օրենսդրական գործընթացի արդյունավետության եւ խորհրդարանական գործունեության թափանցիկության աստիճանի բարձրացման համար» ելույթով: Նշվել է, որ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրով իրականացվում  են Ազգային ժողովի տեխնիկական վերազինման եւ թվայնացման աշխատանքներ: «E parliament» համակարգով կներդրվեն քվեարկության եւ անվտանգության հետ կապված ժամանակակից չափանիշներ:
Նիստի ընթացքում հաստատվել են հայկական պատվիրակության նոր անդամներ Գեղամ Մանուկյանի եւ Սերգեյ Բագրատյանի մանդատները:
Մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում քննարկվել եւ միաձայն ընդունվել է հայկական պատվիրակության առաջարկությունը «Սեւծովյան տարածաշրջանում կրթության բնագավառում համագործակցության նպատակներն ու խնդիրները համավարակից հետո» թեմայի վերաբերյալ:
Նիստում ՍԾՏՀ ԽՎ-ի նախագահությունը 6 ամսով փոխանցվել է Ռուսաստանի Դաշնությանը: ՍԾՏՀ ԽՎ-ին անդամակցում է 12 երկիր: Առաջիկայում միջազգային կազմակերպությանը կանդամակցի Հյուսիսային Մակեդոնիան:

22 ноября руководитель делегации НС РА в ПАЧЭС Б.Тунян, члены делегации НС А.Беглоян и С.Багратян приняли участие в работе 58-го пленарного заседания Ассамблеи.
Обсужден ряд вопросов повестки дня.
Б.Тунян выступил по теме “Ускорение цифровизации и инновационного развития с целью повышения эффективности законодательного процесса и степени транспарентности парламентской деятельности”. Отмечено, что Программа развития ООН проводит работы по техническому перевооружению и цифровизации НС. Современные стандарты голосования и безопасности будут внедрены через систему “E parliament”.
На заседании утверждены мандаты новых членов армянской делегации – Г.Манукяна и С.Багратяна.
Комитет по культуре, образованию и социальным вопросам обсудил и единогласно принял предложение армянской делегации по теме “Цели и задачи сотрудничества в сфере образования в Черноморском регионе после пандемии”.
На заседании председательство в ПАЧЭС на 6 месяцев передано Российской Федерации. Членами Ассамблеи   являются 12 стран. Вскоре к международной организации присоединится также Северная Македония.